We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Trace 18x18" Single Locker
Delivered in 2-4 business days
- Secure storage for the jacket, shoes and personal items
- All-metal construction for dependable use
- Reinforced panels concealed for a smooth, refined appearance both inside and out
- Adjustable shelf and 2-prong coat hooks to maximize your space
- Single-wide to configure with any locker in Lorell Metal Locker line
Single Locker offers secure storage for your personal belongings and a small-saving, slim design. It can be configured in countless ways with any locker in Lorell Metal Locker line to accent a wall or divide a space. Store jackets, shoes and other items in this 18" wide, single-wide locker. It includes one adjustable shelf with up to 18" height above the shelf and two, two-pronged coat hooks on each side to maximize your storage. All-metal construction with the hinge on the left features a full-pull front for easy access, core-removable lock (keyed) and reinforced panels that are concealed for a smooth, refined appearance both inside and out. Four leveling glides with 7/8" adjustment ensure proper alignment and operation, and are accessible from inside the locker.
| Additional Warranty Information | Great Openings warrants its metal filing and storage products to be free from defects in materials and workmanship for as long as the original purchaser owns the product. This warranty does not cover ordinary wear and tear, or improper installation or use of the product. This warranty does not apply to Customer?s Own Materials (COM) for fabric, laminates, or edge band. |
|---|---|
| Application/Usage | Jacket |
| Application/Usage | Shoes |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | SCS Certification |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18" |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Adjustable Shelf |
| Features | Hinged |
| Height | 65.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Lock Type | Key |
| Manufacturer Part Number | 01915 |
| Manufacturer | Lorell |
| Mount Type | Wall |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Trace |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Trace 18x18" Single Locker |
| Product Type | Locker |
| Recycled | No |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Width | 18" |
| UNSPSC | 56101520 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 93.0000 |
| UPC | 035255019156 |
| MPN | 01915 |

Log In