We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Metalux WP Series 2WP1540R Utility Wrap Light, 0.13 A, 120 V, 15 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1811 Lumens, Steel Fixture
SKU
ORG1320597
by METALUX
$42.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for replacing single or two lamp fluorescent wraparounds
- Prismatic LED blend acrylic lens for general light coverage
- Efficacy up to 115 Lumens/W saves up to 40% over fluorescent wraps
- Low profile, post-painted die formed channel (48 in L x 5 in W x 2-1/2 in H)
- For use in commercial, educational and residential applications
Category: Home Lighting
Metalux WP Utility Wrap Light, 120 V, 0.13 A, Wattage Rating: 15 W, Lamp Wattage: 15 W, Number of Lamps: 2, Lamp Type: LED, Average Life: 50,000 hr, Color Rendering Index (CRI): 80, Color Temperature: 4000 K, Lumens: 1811 Lumens, Ballast/Driver Type: Non-Dimmable, Shade Type: Classic Wrap-Around Rectangular, Shade Material: Acrylic Prismatic, Temperature Rating: 0 to 104 deg F, Fixture Material: Steel, Fixture Finish: Post Painted, Fixture Color: White, Dimensions: 24 in L x 5 in W x 2-1/2 in H, Ceiling, Surface, Wall Mounting
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Non-Dimmable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Current Rating | 0.13A |
| Dimensions | 24 in L x 5 in W x 2-1/2 in H |
| Fixture Color | White |
| Fixture Finish | Post Painted |
| Fixture Material | Steel |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 15W |
| Lumens | 1811Lumens |
| Mounting Type | Ceiling Surface Wall |
| Number of Lamps | 2 |
| Shade Material | Acrylic Prismatic |
| Shade Type | Classic Wrap-Around Rectangular |
| Temperature Rating | 0 to 104deg F |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15W |
| UPC | 080083847181 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4600 |
| MPN | 2WP1540R |
| Brand | METALUX |

Log In