We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Metro Classic Series Right Pedestal "L" Workstation Desk, 66" x 30" x 29.5", Harvest/Putty
SKU
HONP3265RCL
by HON
$1,044.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Durable laminate top resists marking.
- Painted monochromatic legs, flush end panels and drawer pulls.
- High-sided file drawer with full-extension triple-tied cradles and ball bearing slides; box drawer extends three-quarters on nylon rollers.
- Central locking center drawer with HON "One Key" interchangeable lock cores.
- Worksurface grommets for cable management.
- Modesty panel provides privacy.
Category: Office Workstations
Durable laminate top resists marking. Painted monochromatic legs, flush end panels and drawer pulls. High-sided file drawer with full-extension triple-tied cradles and ball bearing slides; box drawer extends three-quarters on nylon rollers. Central locking center drawer with HON "One Key" interchangeable lock cores. Worksurface grommets for cable management. Modesty panel provides privacy. Series Name: HON Metro Classic Series; Worksurface/Base Color: Harvest/Putty; Color Family: Oak; Worksurface Shape: Rectangular.
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | Oak |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Disclaimer Statement | Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Drawer Type | Right: Box/File; Center: Box |
| Edge Detail Profile | Square |
| For Use With | HON® Metro Classic Series Medium Oak/Putty Return |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® Metro Classic Series |
| Total Recycled Content Percent | 47% |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Worksurface/Base Color | Harvest/Putty |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 167.0000 |
| UPC | 089192212835 |
| MPN | HONP3265RCL |

Log In