We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mi-T-M AW-0050-0176 Pressure Washer Hose, 3500 psi, 5/16 in Plug, 23 ft L
SKU
ORG6865398
by Mi-T-M
$64.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
High quality, high pressure hose designed to use with cold water pressure washer applications at designated max. rated pressure. Abrasion resistant, non marking outer cover. 3500 psi max. rated pressure. High tensile strength steel wire braiding. Inner tube composed of chemical resistant synthetic rubber. Includes M22 x 14 mm male and female screw connects.
Category: Pressure Washer Parts
High quality, high pressure hose designed to use with cold water pressure washer applications at designated max. rated pressure. Abrasion resistant, non marking outer cover. 3500 psi max. rated pressure. High tensile strength steel wire braiding. Inner tube composed of chemical resistant synthetic rubber. Includes M22 x 14 mm male and female screw connects.
| Connection Type | Plug |
|---|---|
| Includes | M22 x 14 mm Male and Female Screw Connects |
| Length | 23in |
| Nominal Size | 5/16in |
| Pressure Rating | 3500psi |
| Suitable for | CM-3000-0MMB WP-2500 and WP-3000 Models |
| UPC | 016977018269 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.6000 |
| MPN | AW-0050-0176 |
| Brand | Mi-T-M |

Log In