We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Micro Seal Miniature Series Hose Clamp,5/16-7/8"Dia,Stnls Steel 300/Carbon Steel
SKU
ORS60533030
$86.29 /10BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Small enough to install in very tight places
- Strong enough to give a tight lasting seal that won't shake loose
- Precision engineered for dependability
Category: Hose Clamps
Small enough to install in very tight places. Strong enough to give a tight lasting seal that won't shake loose. Precision engineered for dependability.
| Applications | Hose; Tubing; Fuel Lines; Air Lines |
|---|---|
| Bolt/Screw Material | Carbon Steel |
| Bolt/Screw Type | Hex Head |
| Clamp Diam [Max] | 7/8 in |
| Clamp Diam [Min] | 5/16 in |
| Locking Type | Worm Drive Buckle-Grooved Band |
| Material | Stainless Steel 300 |
| Quantity | 10 per box |
| Width [Nom] | 5/16 in |
| Wt. | 0.16 lb |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | Precision Brand |
| UPC | 698158330300 |
| MPN | 33030 |

Log In