We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MicroMICR MICRTHN78A Toner Cartridge
SKU
MCMMICRTHN78A
by microMICR
$132.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- MICR for security
- For use in HP LaserJet Pro M1536DNF MF
- Also works in P1606DN
- Yield is approximate
MICR toner cartridge is designed for use with HP LaserJet Pro M1536DNF MFP and P1606DN. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. Cartridge yields approximately 2,100 pages
| Additional Warranty Information | 1 YEAR AFTER PURCHASE |
|---|---|
| Brand Name | microMICR |
| Compatibility | HP LaserJet Printers:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Part Number | CE278A |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-78A |
| MICR | Yes |
| Package Type | OEM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Name | MICRTHN78A Toner Cartridge |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 2100 Pages |
| Download PDF File |
| Brand | microMICR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 814006002827 |
| MPN | MICR-THN-78A |

Log In