We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MicroMICR MICRTHN90A/90X Toner Cartridges
SKU
MCMMICRTHN90A
by microMICR
$271.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- MICR for security
- For use in HP LaserJet M601, M601DN, M602N
- Compatible with M602DN, M602X, M603N
- Also works in M603XH and M4555MFP Series
- Yields approximately 10,000 pages
MICR toner cartridge is designed for use with Hewlett-Packard LaserJet M601, M601DN, M602N, M602DN, M602X, M603N, M603DN, M603XH and M4555MFP Series. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. Cartridge is estimated to yield 10,000 pages at 5 percent coverage.
| Additional Warranty Information | WE WARRANTY UP TO 1 YEAR AFTER PURCHASE |
|---|---|
| Brand Name | microMICR |
| Compatibility | Hewlett-Packard LaserJet Printers:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Part Number | CE390A |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-90A |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| MICR | Yes |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Name | MICR Toner Cartridge - Alternative for HP 90A |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| UNSPSC | 44103103 |
| Brand | microMICR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.0000 |
| UPC | 814006002896 |
| MPN | MICR-THN-90A |

Log In