We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Midget Diagonal-Cutting Pliers, 5 1/16 in, Flush
SKU
ORS409D2445C
by Klein Tools
$64.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Induction-hardened cutting knives for long life.
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble.
- Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification.
Category: Diagonal Cutters
Induction-hardened cutting knives for long life. Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble. Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification.
| Cut Type | Flush |
|---|---|
| Handle Color | Royal Blue |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Jaw Length | 11/16 in |
| Jaw Thickness | 5/16 in |
| Jaw Width | 1/2 in |
| Material | Alloy Steel |
| Overall Length [Nom] | 5 1/16 in |
| Wt. | 0.22 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27112100 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| UPC | 092644722400 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | D244-5C |
| Brand | Klein Tools |


Log In