We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Midnight Black Collection Pencil Cup with Note Holder, 4 x 6 3/10 x 4 1/2, Wood
SKU
VCT95055
by Victor
$28.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Convenient design keeps pens and notepad together
- Large pencil cup for storing writing utensils and angled note compartment for easy writing and viewing
- Sturdy wood construction features a durable, double-coated, black matte finish
- Nonslip rubber feet reduce movement and protect your worksurface from scratches and scuffs
- Frosted glass accent on 2 sides
Category: Pencil & Accessory Holders
Ideal for home or the office, this pencil cup with note holder is part of the Victor Midnight Black Collection that combines functional solutions with appealing design elements. Use the large pencil cup for storing writing utensils and the angled note compartment for easy writing and viewing. Sturdy wood construction features a durable, double-coated, matte black finish. Frosted glass windows add a touch of class. Nonslip rubber feet reduce movement and protect your worksurface from scratches and scuffs.
| Brand Name | Victor |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 3.9" |
| Features | Compartment |
| Features | Durable |
| Features | Rubber Feet |
| Features | Sturdy |
| Height | 4.4" |
| Manufacturer Part Number | 9505-5 |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Midnight Black |
| Product Material | Glass |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Midnight Black Collection Wood Pencil Cup |
| Product Type | Note/Pen Holder |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Width | 5.6" |
| UNSPSC | 44111509 |
| UPC | 014751950552 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1000 |
| MPN | 9505-5 |
| Brand | Victor |

Log In