We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mig Contact Tip, 3/64 in Wire, 0.059 in Tip, 14A
SKU
ORS35811401113
by Tweco
$19.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Machined from a copper alloy tubing providing a consistent and smooth inside diameter surface.
- Threaded style contact tip to ensure proper contact with a gas diffuser when installed to the MIG gun.
- Easy identification - Each contact tip is marked showing Part No. and wire diameter.
- Excellent electrical properties.
Category: Gas Welding Equipment
Machined from a copper alloy tubing providing a consistent and smooth inside diameter surface. Threaded style contact tip to ensure proper contact with a gas diffuser when installed to the MIG gun. Easy identification - Each contact tip is marked showing Part No. and wire diameter. Excellent electrical properties.
| Material | 122 DHP Copper Alloy |
|---|---|
| Overall Length [Nom] | 1 1/2 in |
| Style | 14A |
| Tip I.D. | 0.059 in |
| Width [Nom] | 0.059 in |
| Wire Size [Nom] | 3/64 in |
| Wt. | 0.02 lb |
| Manufacturer | Esab Welding |
| UPC | 608246051109 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0200 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 1140-1113 |
| Brand | Tweco |

Log In