We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-00-1640 Reciprocating Saw Blade, 1/4 in W, 2-1/2 in L, 3 TPI, Bi-Metal Cutting Edge
SKU
ORG7021017
by Milwaukee
$18.81 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Cuts in all directions
- Optimized length to minimize damage to pipe and wire
- Fast plunge
- For plumbing and electrical service work behind installed drywall
Category: Power Saw Blades
The drywall access SAWZALL blade has been engineered to specifically address the frustrations encountered when doing plumbing and electrical service work behind installed drywall. The new drywall access blade is only 2-1/2 in long, optimized to cleanly cut through up to 5/8 in drywall but avoid damage to pipe and wire behind the wall. The blade's unique multi-directional tooth design allows the user to cut in all directions, for maximum finesse in small diameter cutting.
| Applicable Materials | Drywall Ferrous/Non-Ferrous Metal |
|---|---|
| Color | White |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Finish | Bright |
| Length | 2-1/2in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 3 |
| Tang Size | 1/2in |
| Teeth Per Inch | 3 |
| Teeth Type | Matrix II |
| Thickness | 0.04in |
| Width | 1/4in |
| UPC | 045242300181 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | 48-00-1640 |
| Brand | Milwaukee |

Log In