We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-22-6107 Diagonal Cutting Plier, 7 in OAL, 11/32 in Cutting Capacity, 1.13 in Jaw Opening, Red Handle
SKU
ORG1384924
by Milwaukee
$33.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 2X more cuts - iron carbide edge cutting edge hardened blades
- Flush cutting blades - cut all the way to the tip
- Comfort grips will not peel from jobsite conditions
- Rust resistance for added durability
- Reaming head design - up to 1 in (patent pending)
- On-board fish tape puller
- Forged design for added strength
Category: Diagonal Cutters
The Milwaukee 7 in comfort grip diagonal cutting pliers feature iron carbide edge hardened cutting edges for up to 2X more cuts and a tapered nose with flush cutting blades, which cut all the way to the tip. The plier's head features integrated reaming ridges (patent pending) for removing burrs from the inside of smooth pipe. For added functionality, the Milwaukee 7 in diagonal cutting pliers feature an integrated fish tape puller. Milwaukee pliers feature over-molded comfort grips, which will not peel under jobsite conditions. All Milwaukee pliers are forged for strength and feature rust protection for long life.
| Cut Type | Flush |
|---|---|
| Cutting Capacity | 11/32in |
| Handle Color | Red |
| Handle Length | 4-1/2in |
| Handle Type | Cushion-Grip |
| Jaw Length | 0.88in |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw Opening Size | 1.13in |
| Jaw Width | 0.45in |
| Nose Type | Oval |
| Overall Length | 7in |
| Tip Width | 0.11in |
| UPC | 045242342198 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6300 |
| MPN | 48-22-6107 |
| Brand | Milwaukee |

Log In