We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-22-6407 Nipping Plier, 37/64 in Cutting Capacity, Steel Jaw, 7.244 in OAL
SKU
ORG1389519
by Milwaukee
$36.86 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rust-resistant
Category: Pincers
The Milwaukee 7 in comfort-grip nipping pliers feature hardened jaws with an optimized blade angle for cutting and pulling nails, screws, fence wire and other materials. The 7 in nipping plier feature an iron carbide edge for maximum cutting life. The pliers' smooth jaw design will not mar finish surfaces during pull or pry applications. The 7 in nipping pliers offer a durable forged design that are resistant from rust and comfort-grips that will not peel.
| Cutting Capacity | 37/64in |
|---|---|
| Handle Color | Red |
| Handle Length | 7in |
| Handle Type | Ergonomic |
| Jaw Length | 29/64in |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw Width | 1-5/8in |
| Overall Length | 7.244in |
| Tip Width | 3/4in |
| UPC | 045242356096 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1200 |
| MPN | 48-22-6407 |
| Brand | Milwaukee |

Log In