We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-28-1050 Drill Bit Extension, 7/16 in Shank, Hex Shank, 18 in L, Steel
SKU
ORG9539966
by Milwaukee
$34.54 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Impact-rated, making this the most versatile extension on the market
- Quick change of bits, no tools required
- Exclusive QUIK-LOK accepts all 7/16 in shanks
Category: Drill Bit Holders & Extensions
The 7/16 in Universal QUIK-LOK extension has an innovative design that fits all 7/16 in shanks - with or without a power-groove. The unique design requires no tools to change out bits, making it fast and efficient. These new extensions are impact rated for maximum durability.
| Finish | Black |
|---|---|
| Length | 18in |
| Material | Steel |
| Shank Size | 7/16in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | 1/4 in or 7/16 in Hex Shank Products |
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4900 |
| UPC | 045242122677 |
| MPN | 48-28-1050 |

Log In