We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee 48-39-0572 Band Saw Blade, 1/2 in W, 27 in L, 18 TPI, Bi-Metal
SKU
ORG8350100
by Milwaukee
$32.05 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Precision-formed teeth create fast, clean cuts
- Matrix II high-speed steel teeth excel in metal cutting applications
- Alloy backing steel provides extended blade life
- Designed for cutting common materials 5/32 in to 3/16 in thick and very hard materials 3/16 in to 5/16 in thick
Category: Power Saw Blades
Maximize your subcompact band saw performance and make straight, accurate cuts in a variety of materials with the Milwaukee 18 TPI subcompact portable band saw blade (3/PK). Get long tooth life and exceptional durability when cutting a variety of metal, including strut, conduit, angle iron, copper tube, threaded rod and pipe. The blade's tooth form, pitch and set ensure straight, accurate cuts time and time again.
| Applicable Materials | Angle Iron Copper Metal |
|---|---|
| Grade | Matrix II |
| Length | 27in |
| Material | Bi-Metal |
| Teeth Per Inch | 18 |
| Thickness | 0.02in |
| Width | 1/2in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3500 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242272341 |
| MPN | 48-39-0572 |

Log In