We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee Hand Truck 47025 Hand Truck, 14 in W Toe Plate, 8 in D Toe Plate, 800 lb, Puncture Proof Caster
SKU
ORG4734208
by Milwaukee
$154.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Foot-operated kick-off lever
Category: Cylinder Hand Trucks
Milwaukee Hand Truck, 800 lb Weight Capacity, Caster Type: Puncture Proof, Caster Size: 7 x 1-1/2 in, Ball Bearing Size: 5/8 in, Milwaukee Handle Shape: Pin Milwaukee Handle, 8 in D Toe Plate, 14 in W Toe Plate, Steel Frame
| Ball Bearing Size | 5/8in |
|---|---|
| Caster Size | 7 x 1-1/2in |
| Caster Type | Puncture Proof |
| Frame Material | Steel |
| Handle Shape | Pin Handle |
| Toe Plate Depth | 8in |
| Toe Plate Width | 14in |
| Weight Capacity | 800lb |
| Weight (lbs) | 30.0000 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 091919470251 |
| MPN | 47025 |

Log In