We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee SHOCKWAVE 48-32-4503 Bit Holder with C-Ring, 1/4 in Drive, Hex Drive, 1/4 in Shank, Hex Shank, Steel
SKU
ORG0861377
by Milwaukee
$17.42 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Two-piece construction withstands abuse in impact applications
- Strong magnetic tip for secure grip
- Proprietary steel and heat-treat process for maximum strength and durability
- For heavy-duty impact application and for all the user's drilling and fastening need
Category: Drill Bit Holders & Extensions
SHOCKWAVE impact-duty magnetic bit holders are engineered for extreme durability and up to 10X life. Made from proprietary steel and heat-treated to control hardness, the shockwave impact duty magnetic bit holders feature a powerful magnet allowing for a secure grip and unyielding bit engagement. The two-piece construction of the holders is the optimal assembly for abusive applications. Now use with Milwaukee Shockwave Impact Duty Insert Magnetic Nut Drivers.
| Drive Size | 1/4in |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Length | 3in |
| Locking Type | Magnetic |
| Material | Steel |
| Shank Size | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | Impact Duty Magnetic Nut Drivers |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| UPC | 045242195589 |
| MPN | 48-32-4503 |

Log In