We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee SHOCKWAVE 48-32-4533 Bit Holder, 1/4 in Drive, Hex Drive, 1/4 in Shank, Hex Shank, Steel
SKU
ORG7196843
by Milwaukee
$24.43 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Auto-locking design
- Dual magnets maximize magnetic transfer and holding power to fastener
- Optimized SSHOCKWAVE™ absorbs peak torque and prevents breaking
- Quick release collar for one-handed bit changes
Category: Drill Bit Holders & Extensions
Milwaukee SHOCKWAVE Impact Duty locking bit holders are engineered to be the most durable, strongest locking tip holders on the market. The intuitive auto-locking design fits all inserts and 1/4 in hex bits and the small-profile quick release collar allows for easy one-handed bit tip changes. The new locking bit holders feature two magnets to maximize magnetic transfer and holding power to the fastener and prevents drops. As with all SHOCKWAVE impact-duty accessories, each bit holder features and optimized SHOCKWAVE geometry to provide up to 30X longer life and absorb 3X more torque to prevent from breakage.
| Drive Size | 1/4in |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Length | 12in |
| Locking Type | Magnetic |
| Material | Steel |
| Shank Size | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | Impact Duty Inserts and 1/4 in Hex Bit |
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 045242483495 |
| MPN | 48-32-4533 |

Log In