We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mini Knot Cup Brush, 2 3/4 in Dia., 5/8-11 Arbor, .02 in Carbon Steel Wire
SKU
ORS41982220
by Pferd
$48.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For use on hard-to-reach areas such as angles and corners, curved surfaces, and pipe bevel cleaning.
- For weld cleaning, scale removal, and heavy deburring.
Category: Wire Brush Abrasives
For use on hard-to-reach areas such as angles and corners, curved surfaces, and pipe bevel cleaning. For weld cleaning, scale removal, and heavy deburring.
| Applications | Weld Removal; Deburring; Pipe Bevel Cleaning; Scale Removal |
|---|---|
| Arbor Thread - TPI or Pitch | 5/8 in to 11 |
| Color | Steel Gray |
| Dia. [Nom] | 2-3/4 in |
| Speed [Max] | 14 |
| 000 RPM | |
| Trim Length [Nom] | 7/8 in |
| Type | Cup Brush |
| Wire Material | Carbon Steel |
| Wire Size [Nom] | 0.020 in |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27111907 |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5700 |
| UPC | 697940822207 |
| MPN | 82220 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In