We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MK Series Measuring Wheels, 14.3 in, Feet/Inches
SKU
ORS416MK4512
by Komelon USA
$68.73 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adjustable twist and lock handle.
- Polyvinyl tread for improved traction.
- Magnifying lens for improved readability.
- Accurate gear driven counter with push button reset.
Category: Measuring Wheels
Adjustable twist and lock handle. Polyvinyl tread for improved traction. Magnifying lens for improved readability. Accurate gear driven counter with push button reset.
| Handle Type | Pistol Grip |
|---|---|
| Height [Max] | 19-3/4 in |
| Measuring System | Feet/Inch |
| No. of Wheels | 1 |
| Range [Max] | 10000 ft |
| Wheel Diam [Nom] | 14.3 in |
| Width [Nom] | 4-3/4 in |
| Wt. | 3.75 lb |
| Country of Origin | KR |
| UNSPSC | 41111616 |
| Manufacturer | Komelon USA |
| UPC | 655348845129 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.3500 |
| MPN | MK4512 |
| Brand | Komelon USA |


Log In