We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobile Partition Board, 38.3 x 70.8, White Surface, Light Gray Aluminum Frame
SKU
PLS912MPBLG
by PLUS
$230.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Double-sided dry-erase board.
- Partition board to create small meeting space in open area.
- Four caster stand for easy mobility.
- MTG Sync App allows for saving information to your device.
- Magnetic surface.
- Includes markers, eraser and magnetic pen tray.
- Painted steel surface resists ghosting.
Category: Office Dry Erase Boards
Write on movable partition. Create your own meeting space in any open area and have the convenience of a double-sided magnetic surfaced dry-erase board. With MTG Sync App store, organize the written information on your iOS device or Android mobile phone. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Material: Steel; Surface Color: White.
| Global Product Type | Dry Erase Boards - Easel/Mobile |
|---|---|
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Surface Material | Steel |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Flipchart Mounting System | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color/Finish | Light Gray |
| Board Width | 38.3" |
| Board Depth | 22.4" |
| Board Height | 70.8" |
| Preformatted Board Surface | No |
| Supports Custom Surface Formatting | No |
| Mounting Details | Four-Leg Mobile Stand (Included) |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Stand; Markers; Eraser |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 817371024739 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 33.0000 |
| MPN | 912MPBLG |
| Brand | PLUS |

Log In