We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobile Plan Center Sheet Rack, 18 Hanging Clamps, 43.75w x 20.5d x 51h, Sand
SKU
SAF5060
by Safco
$2,888.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately).
- Clamps simply drop in and lift out as needed.
- Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps.
- Four 2" casters, two locking.
- Heavy-gauge steel construction.
Category: Hanging File Folders
Keep files accessible in this easy rolling storage. Large steel rack supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately). Clamps simply drop in and lift out as needed. Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps to meet your filing needs. Four 2" casters, two locking. Color: Sand; Document Size Accommodation: 18 Hanging Clamps; Overall Width: 25.75 " to 43.75"; Overall Depth: 20.5".
| Color(s) | Sand |
|---|---|
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Document Size Accommodation | 18 Hanging Clamps |
| Global Product Type | Sheet File Racks |
| Material(s) | Steel |
| Overall Depth | 20.5" |
| Overall Height | 51" |
| Overall Width | 25.75 " to 43.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 33.0000 |
|---|---|
| Brand | Safco |
| UPC | 073555506006 |
| MPN | 5060 |

Log In