We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Bookcase, Two-Shelf/1 Adjustable, 30w x 13d x 29h, Traditional Mahogany
SKU
HONLBC3013B2LT1
by HON
$12,547.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Display books, binders, and other work materials or personal items.
- Shelves adjust in 1" increments offering the flexibility to store taller binders.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
Category: Office Bookcases & Hutches
Display books, binders, and other work materials or personal items. Shelves adjust in 1" increments offering the flexibility to store taller binders. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Color: Traditional Mahogany; Color Family: Mahogany; Material(s): Laminate; Shelf Count: 2.
| Color Family | Mahogany |
|---|---|
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Shelf Bookcases |
| Material(s) | Laminate |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Depth | 13" |
| Overall Height | 29" |
| Overall Width | 30" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Shelf Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 63.1000 |
| UPC | 195540078050 |
| MPN | LBC3013B2LT1 |

Log In