We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Bow Front Desk, 72" x 36" x 29", Slate Teak
SKU
HONLDS7236BLS1
by HON
$301.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Choose between modern or traditional laminate finish options.
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability.
- Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface.
Category: Office Desks
Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Choose between modern or traditional laminate finish options. Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability. Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface. Series Name: HON Mod; Worksurface/Base Color: Slate Teak; Color Family: Gray; Worksurface Shape: Rectangular; Curved Front.
| Base Material | Laminated Teak |
|---|---|
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Color Family | Gray |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Square |
| Global Product Type | Desk Shells |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Overall Height (Max) | 29" |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Material | Laminated Teak |
| Worksurface Shape | Rectangular; Curved Front |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Worksurface/Base Color | Slate Teak |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 148.8000 |
| UPC | 194966436666 |
| MPN | HONLDS7236BLS1 |

Log In