We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Bridges, 42w x 24d x 29h, Traditional Mahogany
SKU
HONLB4224LT1
by HON
$130.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- This non-handed bridge can be combined with a Mod desk shell and a credenza shell to create a U-workstation.
- The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements.
- Storage pedestals must be ordered separately.
- Laminate finish is easy to clean.
Category: Office Desks
This non-handed bridge can be combined with a Mod desk shell and a credenza shell to create a U-workstation. The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements. Storage pedestals must be ordered separately. Color: Traditional Mahogany; Color Family: Mahogany; Overall Width: 42"; Overall Depth: 24".
| Base Material | Laminate |
|---|---|
| Color Family | Mahogany |
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | To create a "U" workstation, you must order all three: the desk shell, the bridge and the credenza. |
| Global Product Type | Bridges |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Height | 29" |
| Overall Width | 42" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 52.9000 |
| UPC | 194966436307 |
| MPN | HONLB4224LT1 |

Log In