We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Credenza Shell, 66w x 24d x 29h, Traditional Mahogany
SKU
HONLCS6624LT1
by HON
$241.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Add a return shell to create an L-workstation, or a bridge and desk shell to create a U-workstation.
- Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface.
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
Category: Office Tables
Add a return shell to create an L-workstation, or a bridge and desk shell to create a U-workstation. Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface. Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Color: Traditional Mahogany; Color Family: Mahogany; Pedestal Count: 0; Overall Width: 66".
| Base Material | Laminate |
|---|---|
| Color Family | Mahogany |
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Depth (Max) | 24" |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | To create a "U" workstation, you must order all three: the desk shell, the bridge and the credenza. To create an "L" configuration, you must order both: the return shell and the credenza. |
| Global Product Type | Credenza Desk Shells |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height | 29" |
| Overall Width | 66" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 95.5000 |
| UPC | 194966436550 |
| MPN | HONLCS6624LT1 |

Log In