We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Desk Hutch, 3 Compartments, 66w x 14d x 39.75h, Traditional Mahogany
SKU
HONLDH66LT1
by HON
$270.09 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easily mount to the top of a variety of Mod desks or credenzas to increase storage.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Add Mod laminate doors for additional security and privacy.
- Metal-to-metal fastening system allows for precise fit.
Category: Office Bookcases & Hutches
Easily mount to the top of a variety of Mod desks or credenzas to increase storage. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Metal-to-metal fastening system allows for precise fit. Color: Traditional Mahogany; Color Family: Mahogany; Overall Width: 66"; Overall Depth: 14".
| Color Family | Mahogany |
|---|---|
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | HON® Mod Series Desk and Credenzas |
| Global Product Type | Office Hutches |
| Material(s) | Laminate |
| Number of Compartments | 3 |
| Overall Depth | 14" |
| Overall Height | 39.75" |
| Overall Width | 66" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 99.0000 |
| UPC | 194966436758 |
| MPN | HONLDH66LT1 |

Log In