We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Hanging Pedestal, Left or Right, 2-Drawers: Box/File, Legal/Letter, Slate Teak, 15" x 20" x 20"
SKU
HONPLPHBFLS1
by HON
$190.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Includes one box drawer for supplies and one file drawer for documents.
- Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly.
- File drawer is equipped with standard hangrails to hold either letter- or legal-width hanging files.
- Drawers open fully to give easy access to all contents.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
Category: Office File Cabinets
Includes one box drawer for supplies and one file drawer for documents. Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly. File drawer is equipped with standard hangrails to hold either letter- or legal-width hanging files. Drawers open fully to give easy access to all contents. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Box/File Format. Drawer Quantity: 2; Drawer Configuration: Box/File; Anti-Tip Mechanism Indicator: No; Color: Slate Teak.
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
|---|---|
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Caster Indicator | No |
| Color Family | Teak |
| Color(s) | Slate Teak |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Disclaimer Statement | Workstation Tops/Shells and Pedestals sold and shipped separately—ORDER ALL PIECES TO COMPLETE WORKSTATION. |
| Document Size Accommodation | Legal; Letter |
| Drawer Configuration | Box/File |
| Drawer Depth-Box Drawer | 19" |
| Drawer Depth-File Drawer | 19" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Depth | 20" |
| Overall Height | 20" |
| Overall Width | 15" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Types | Hanging: 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Special Features | Box/File Format |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 63.3000 |
| UPC | 194966437212 |
| MPN | HONPLPHBFLS1 |


Log In