We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Laminate Doors for 48"W Mod Desk Hutch, 15.87 x 14.83, Simply White, 3/Carton
SKU
HONLDR48LMLP1
by HON
$72.54 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easily attaches to a Mod desk hutch to add privacy.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Metal-to metal fastening system allows for precise assembly.
- Add a finished look.
Category: Office Bookcases & Hutches
Easily attaches to a Mod desk hutch to add privacy. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Metal-to metal fastening system allows for precise assembly. Add a finished look. Color: Simply White; Color Family: White; Overall Width: 15.87"; Overall Depth: 0.75".
| Color Family | White |
|---|---|
| Color(s) | Simply White |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Door Quantity | 3 |
| For Use With | HON® 48"W Mod Desk Hutch |
| Global Product Type | Hutch Doors |
| Material(s) | Laminate |
| Overall Depth | 0.75" |
| Overall Height | 14.83" |
| Overall Width | 15.87" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.0000 |
| UPC | 194966436789 |
| MPN | LDR48LMLP1 |

Log In