We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Low Personal Credenza, 30w x 20d x 21h, Simply White
SKU
HONLCL3020BFLP1
by HON
$422.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly.
- Drawers are equipped with standard hangrails to hold either letter- or legal-width hanging files.
- Drawers open fully to give easy access to all contents.
- File folders are arranged side-to-side to take up less aisle space when drawers are opened.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
Category: Office Tables
Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly. Drawers are equipped with standard hangrails to hold either letter- or legal-width hanging files. Drawers open fully to give easy access to all contents. File folders are arranged side-to-side to take up less aisle space when drawers are opened. Leveling glides compensate for uneven floors. Color: Simply White; Color Family: White; Pedestal Count: 0; Drawer Configuration: Box/File.
| Base Material | Laminate |
|---|---|
| Color Family | White |
| Color(s) | Simply White |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Depth (Max) | 20" |
| Drawer Configuration | Box/File |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Single Pedestal File Cabinet Credenzas |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 21" |
| Overall Width | 30" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 80.0000 |
| UPC | 194966436925 |
| MPN | HONLCL3020BFLP1 |

Log In