We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Slab Base for 96" Table Tops, 63.5w x 29.23d x 28h, Traditional Mahogany
SKU
HONTBL96BSELT1
by HON
$117.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- This slab base can be added to a Mod rectangular conference table top to create a complete table that seats up to eight people.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Choose between modern or traditional laminate finish options.
Category: Office Furniture Hardware
This slab base can be added to a Mod rectangular conference table top to create a complete table that seats up to eight people. Choose between modern or traditional laminate finish options. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Leveling glides compensate for uneven floors. For 96" Table Tops. Color Family: Mahogany; Base Color: Traditional Mahogany; Overall Width: 63.5"; Overall Depth: 29.23".
| Base Color | Traditional Mahogany |
|---|---|
| Base Type | Slab Base |
| Base/Leg Material | Laminate |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Color Family | Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| For Use With | HON® Mod 96" Table Tops |
| Global Product Type | Conference Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 28" |
| Overall Depth | 29.23" |
| Overall Width | 63.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | For 96" Table Tops |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 64.0000 |
| UPC | 194966436512 |
| MPN | HONTBL96BSELT1 |

Log In