We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Support Pedestal, Left or Right, 3-Drawers: Box/Box/File, Legal/Letter, Sepia Walnut, 15" x 20" x 28"
SKU
HONPLPSBBFLE1
by HON
$259.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Increases the storage capacity of a Mod workstation, while also supporting the worksurface.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Drawers open fully to give easy access to all contents.
- File drawer is equipped with standard hangrails to hold either letter- or legal-width hanging files.
- Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly.
- Not freestanding.
Category: Office File Cabinets
Increases the storage capacity of a Mod workstation, while also supporting the worksurface. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Drawers open fully to give easy access to all contents. File drawer is equipped with standard hangrails to hold either letter- or legal-width hanging files. Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly. Not freestanding. Box/Box/File Format. Drawer Quantity: 3; Drawer Configuration: Box/Box/File; Anti-Tip Mechanism Indicator: No; Color: Sepia Walnut.
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
|---|---|
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Caster Indicator | No |
| Color Family | Walnut |
| Color(s) | Sepia Walnut |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Document Size Accommodation | Legal; Letter |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Drawer Depth-Box Drawer | 19" |
| Drawer Depth-File Drawer | 19" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Glide/Feet Details | Four Fixed-Height Glides |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Number of Drawers | 3 |
| Overall Depth | 20" |
| Overall Height | 28" |
| Overall Width | 15" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Special Features | Box/Box/File Format |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 80.5000 |
| UPC | 194966881992 |
| MPN | PLPSBBFLE1 |

Log In