We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Worksurface, Rectangular, 48w x 24d, Traditional Mahogany
SKU
HONPLRW4824LT1
by HON
$116.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Add to a Mod base to create a fully functioning table or desk.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Choose between modern or traditional laminate finish options.
- Metal-to-metal fastening system allows for precise fit.
Category: Office Desks
Add to a Mod base to create a fully functioning table or desk. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Choose between modern or traditional laminate finish options. 48" Top. Top Color: Traditional Mahogany; Color Family: Mahogany; Top Shape: Rectangular; Top Thickness: 1".
| Color Family | Mahogany |
|---|---|
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | HON® Mod Legs and Bases |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Height (Max) | 1" |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Width | 48" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | 48" Top |
| Top Color | Traditional Mahogany |
| Top Material | Laminate |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 61.0000 |
| UPC | 194966437403 |
| MPN | HONPLRW4824LT1 |

Log In