We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Model 311 -- 11 lb. Postal/Shipping Scale, Round Platform, 6" dia
SKU
SBW311
by Brecknell
$31.61 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Simple weight-only electronic scale which is perfect for letter and small parcel mail.
- Ensures correct postage without overpayment.
- Low profile design is easy to use and store.
- On/Zero and Units buttons.
- Battery powered.
- Round platform.
Category: Postal & Shipping Scales
Simple weight-only electronic scale which is perfect for letter and small parcel mail. Ensures correct postage without overpayment. Low profile design is easy to use and store. On/Zero and Units buttons. Battery powered. Round platform. Scale Type: Postal; Freight; Electronic/Mechanical: Electronic; Increments: 0.1 oz; 1 g; Power Source(s): 4 AA Batteries (Included).
| Color(s) | Gray |
|---|---|
| Electronic/Mechanical | Electronic |
| Global Product Type | Postal Scales |
| Increments | 0.1 oz; 1 g |
| Package Includes | (4) AA Batteries |
| Platform Dimensions | 6" dia |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | 4 AA Batteries (Included) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Scale Type | Postal; Freight |
| Tare Feature | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 11 lbs; 5 kg |
| Weight Units | Kilograms/Grams; Pounds/Ounces |
| UPC | 816965001316 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5600 |
| MPN | 311 |
| Brand | Brecknell |

Log In