We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen 2224 Towel Bar, 24 in L Rod, Aluminum, Chrome, Surface Mounting
SKU
ORG1770262
by MOEN
$26.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Included template and mounting hardware take the guesswork out of installation
- Corrosion-resistant
Category: Towel Bars
Moen Towel Bar, 30 lb Weight, Rod Length: 24 in, Mount Flange Diameter: 2-3/8 in, Surface Mounting, 25-3/4 in OAL, 2-3/8 in OAW, 3 in OAH, Aluminum, Chrome, Includes: Stamped Steel Mount Bracket, Template and Mount Hardwares
| Finish | Chrome |
|---|---|
| Height | 11.5in |
| Includes | Stamped Steel Mount Bracket Template and Mount Hardwares |
| Length | 30.0in |
| Material | Aluminum |
| Mount Flange Diameter | 2-3/8in |
| Mounting Type | Surface |
| Overall Height | 3in |
| Overall Length | 25-3/4in |
| Overall Width | 2-3/8in |
| Rod Length | 24in |
| Weight | 0.95lb |
| Weight Capacity | 30lb |
| UPC | 034584700360 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9500 |
| MPN | 2224 |
| Brand | MOEN |

Log In