We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pic IKC Insect Killer Bulb, 65 W, 120 V
SKU
ORG8212417
by PIC
$30.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Kills mosquitoes and flying insects on contact
- Use with or without LED
- LED and blue UV light draws in flying insects
- 920 Lumens LED light
- 3500K light color
- 9 W LED equal to 65 W
- Standard base
Category: Electric Bug Killers
The Pic Pest-free living insect killer bulb is a dual-purpose bug zapper compatible with most standard light sockets. It is equipped with two lighting functions designed to attract and kill a wide range of flying insects. So, within each flip of your light's electrical switch, you can navigate through each function. 1.) LED/Blue UV-A/Zapper, 2.) Blue UV-A/Zapper Only, 3.) all functions off.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Frequency Rating | 50/60Hz |
| Includes | Zapper |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 920 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 65W |
| UPC | 072477982905 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| MPN | IKC |
| Brand | PIC |

Log In