We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pillow-Soft 2090 Series Executive High-Back Swivel/Tilt Chair, Supports Up to 300 lb, 16.75" to 21.25" Seat Height, Black
SKU
HON2091SR11T
by HON
$649.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- "Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
Category: Office Chairs
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort. Standard-loop arms. Recommended Application Area(s): Executive & Management; General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Height From Seat | 7.25" |
|---|---|
| Arm Type | Loop |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 25" |
| Back Surface Material | Leather |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Back Width Maximum | 22" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 20.25" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 29.75" |
| Overall Height Maximum | 46.5" |
| Overall Height Minimum | 42" |
| Overall Width Maximum | 26.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 26% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management; General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 22" |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.25" |
| Seat Height Minimum | 16.75" |
| Seat Surface Material | Leather |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Width Maximum | 21" |
| Special Features | Standard-loop arms. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Weight (lbs) | 54.0000 |
|---|---|
| Brand | HON |
| UPC | 645162042606 |
| MPN | 2091SR11T |


Log In