We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pillow-Soft 2090 Series Leather Managerial Mid-Back Swivel/Tilt Chair, Supports 300 lb, 16.75" to 21.25" Seat Height, Black
SKU
HON2092SR11T
by HON
$609.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Memory foam in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
Category: Office Chairs
Tufted, gathered cushions with stain-resistant protection. Memory foam in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards. Recommended Application Area(s): Executive & Management; General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Height From Seat | 7.25" |
|---|---|
| Arm Type | Loop |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 19.63" |
| Back Surface Material | Leather |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Back Width Maximum | 22" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 20.25" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 29.75" |
| Overall Height Maximum | 41.75" |
| Overall Height Minimum | 37.25" |
| Overall Width Maximum | 26.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 26% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management; General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 21" |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.25" |
| Seat Height Minimum | 16.75" |
| Seat Surface Material | Leather |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Width Maximum | 22" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 52.0000 |
| UPC | 020459337700 |
| MPN | HON2092SR11T |

Log In