We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipe Thread Adapters, 3,000 PSIG, Brass, 1/4 in (NPT)
SKU
ORS312BA4HP
$24.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pipe thread adaptors, female to male.
- Withstands pressures to 3000 psig (20,700 kpa).
Category: Gas Welding Equipment
Pipe thread adaptors, female to male. Withstands pressures to 3000 psig (20,700 kpa).
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Connection Type | Female/Male |
| Length [Nom] | 1.281 in |
| Pressure [Max] | 3 |
| 000 PSIG | |
| Shape | Straight |
| Thread Size [Nom] | 1/4 in (NPT) |
| Type | Adapter |
| Wrench Size | 3/4 in (hex) |
| Wt. | 0.1 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23270000 |
| Manufacturer | Western Enterprises |
| Weight (lbs) | 0.1400 |
|---|---|
| Brand | Western Enterprises |
| UPC | 698944002978 |
| MPN | BA-4HP |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |



Log In