We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipe Thread Bushings, 3,000 PSIG, Brass, 1/8 in (NPT);3/8 in (NPT)
SKU
ORS312BB26HP
$81.39 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pipe thread bushings, female to male.
- Withstands pressures to 3000 psig (20,700 kpa).
Category: Hand Tools
Pipe thread bushings, female to male. Withstands pressures to 3000 psig (20,700 kpa).
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Connection Type | Female/Male |
| Female Thread | 1/8 in |
| Length [Nom] | 0.906 in |
| Male Thread | 3/8 in |
| Pressure [Max] | 3 |
| 000 PSIG | |
| Shape | Straight |
| Thread Size [Nom] | 1/8 in (NPT); 3/8 in (NPT) |
| Type | Bushing |
| Used With | Pipes |
| Wrench Size | 11/16 in (hex) |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23270000 |
| Manufacturer | Western Enterprises |
| Brand | Western Enterprises |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 698944003043 |
| MPN | BB-2-6HP |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |


Log In