We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipe Thread Caps and Plugs, Cap, 3000 PSIG, Brass, 1/4 in (NPT)
SKU
ORS312P4HP
$20.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pipe thread caps.
- Pipe thread caps and plugs pressures to 3000 psig (20,700 kpa).
Category: Welding Components & Consumables
Pipe thread caps. Pipe thread caps and plugs pressures to 3000 psig (20,700 kpa).
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Connection Type | Male |
| Connections | 1/4 in (NPT) Male |
| Male Thread | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 3 |
| 000 psig | |
| Shape | Straight |
| Size 1 | 1/4 in |
| Thread Size [Nom] | 1/4 in (NPT) |
| Type | Cap |
| Used With | Hoses |
| Wrench Size | 5/8 in (hex) |
| Wt. | 0.07 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23270000 |
| Manufacturer | Western Enterprises |
| UPC | 698944035440 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | P-4HP |
| Brand | Western Enterprises |


Log In