We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipe Thread Couplings, Adapter, 3,000 PSIG, Brass, 1/4 in (NPT)
SKU
ORS312BF4HP
$21.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made from the highest quality material to ensure functionality and durability.
- Can withstand elevated pressures.
Category: Gas Welding Equipment
Made from the highest quality material to ensure functionality and durability. Can withstand elevated pressures.
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Connection Type | Female/Female |
| Female Thread | 1/4 in NPT x 1/4 In NPT |
| Length [Nom] | 1.187 in |
| Pressure [Max] | 3000 psig |
| Shape | Straight |
| Thread Size [Nom] | 1/4 in NPT |
| Type | Coupler |
| Wrench Size | 3/4 in Hex |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23270000 |
| Manufacturer | Western Enterprises |
| UPC | 698944003616 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | BF-4HP |
| Brand | Western Enterprises |


Log In