We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipe Thread Hex Nipples, 3000 PSIG, Brass, 1/2 in NPT Male
SKU
ORS312B8HP
$27.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made from the highest quality material to ensure functionality and durability.
- Use to connect other welding hose and compressed gas fittings.
Category: Gas Welding Equipment
Made from the highest quality material to ensure functionality and durability. Use to connect other welding hose and compressed gas fittings.
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Male Thread | 1/2 in |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Style | 1/2 in Male NPT |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23270000 |
| Manufacturer | Western Enterprises |
| Weight (lbs) | 0.2400 |
|---|---|
| Brand | Western Enterprises |
| UPC | 698944002909 |
| MPN | B-8HP |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |



Log In