We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A15/4L170 V-Belt, Molded Cog, 1/2 in W, Black
SKU
ORG2571677
by PIX
$16.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop applications
Category: V-Belts
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
| Belt Section | Molded Cog |
|---|---|
| Color | Black |
| Depth | 5/16in |
| Inside Circumference | 15in |
| Manufacturing Range | 15 to 240in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 17in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Width | 1/2in |
| UPC | 848756004701 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | A15/4L170 |
| Brand | PIX |

Log In