We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A16/4L180 V-Belt, Molded Cog, 1/2 in W, Black
SKU
ORG3294238
by PIX
$16.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop applications
Category: V-Belts
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
| Belt Section | Molded Cog |
|---|---|
| Color | Black |
| Depth | 5/16in |
| Inside Circumference | 16in |
| Manufacturing Range | 15 to 240in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 18in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Width | 1/2in |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | PIX |
| UPC | 848756062817 |
| MPN | A16/4L180 |

Log In