We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A25/4L270 Molded Cog V-Belt, 1/2 in Top W, Rubber
SKU
ORG6788277
by PIX
$16.85 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For light-duty motors utilizing small diameter pulleys, lawn and garden, home, farm or shop
Category: V-Belts
PIX Industrial V-Belt, Inside Circumference: 25 in, Outside Circumference: 27 in, 1/2 in Width, 5/16 in Thickness, Belt Section: A, 4L, Rubber, Black, -35 to 100 deg C
| Belt Section | A 4L |
|---|---|
| Color | Black |
| Inside Circumference | 25in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 27in |
| Temperature Rating | -35 to 100deg C |
| Thickness | 5/16in |
| Width | 1/2 |
| UPC | 848756001946 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | A25/4L270 |
| Brand | PIX |

Log In