We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A33K Fractional Horsepower V-Belt, 1/2 in W, 9/32 in Thick, Blue
SKU
ORG0438655
by PIX
$22.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For tough single belt drives, typical of Lawnmowers garden tillers and snow blowers
Category: V-Belts
PIX Fractional Horsepower V-Belt, Inside Circumference: 33 in, Outside Circumference: 35 in, Manufacturing Range: 20 to 182 in, 1/2 in Width, 5/16 in Depth, 9/32 in Thickness, Kevlar Aramid Fiber/Rubber, Blue
| Color | Blue |
|---|---|
| Depth | 5/16in |
| Inside Circumference | 33in |
| Manufacturing Range | 20 to 182in |
| Material | Kevlar Aramid Fiber/Rubber |
| Outside Circumference | 35in |
| Thickness | 9/32in |
| Width | 1/2in |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | PIX |
| UPC | 848756002110 |
| MPN | A33K |

Log In