We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A36K Fractional Horsepower V-Belt, 1/2 in Top W, Kevlar Aramid Fiber/Rubber
SKU
ORG7808629
by PIX
$22.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
PIX Fractional Horsepower V-Belt, Inside Circumference: 36 in, Outside Circumference: 38 in, Manufacturing Range: 20 to 182 in, 1/2 in Top W, 9/32 in Thick, Kevlar Aramid Fiber/Rubber, Blue
Category: V-Belts
PIX Fractional Horsepower V-Belt, Inside Circumference: 36 in, Outside Circumference: 38 in, Manufacturing Range: 20 to 182 in, 1/2 in Width, 5/16 in Depth, 9/32 in Thickness, Kevlar Aramid Fiber/Rubber, Blue
| Color | Blue |
|---|---|
| Depth | 5/16in |
| Inside Circumference | 36in |
| Manufacturing Range | 20 to 182in |
| Material | Kevlar Aramid Fiber/Rubber |
| Outside Circumference | 38in |
| Thickness | 9/32in |
| Width | 1/2in |
| Brand | PIX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| UPC | 848756002172 |
| MPN | A36K |

Log In