We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A41/4L430 Molded Cog V-Belt, 1/2 in Top W, Rubber
SKU
ORG9971268
by PIX
$18.19 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Used for light-duty applications, such as those that transmit less than 1 hp.
Category: V-Belts
PIX V-Belt, Inside Circumference: 41 in, Outside Circumference: 43 in, Manufacturing Range: 15 to 240 in, 1/2 in Width, 5/16 in Depth, Belt Section: A, Rubber, Black, -1 to 158 deg F, Suitable for: Light-Duty Motors Utilizing Small Diameter Pulleys
| Belt Section | A |
|---|---|
| Color | Black |
| Depth | 5/16in |
| Inside Circumference | 41in |
| Manufacturing Range | 15 to 240in |
| Material | Rubber |
| Outside Circumference | 43in |
| Suitable for | Light-Duty Motors Utilizing Small Diameter Pulleys |
| Temperature Rating | -1 to 158deg F |
| Width | 1/2 |
| UPC | 848756002264 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| MPN | A41/4L430 |
| Brand | PIX |

Log In