We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PIX A49/4L510 Molded Cog V-Belt, 1/2 in Top W, Rubber
SKU
ORG8034969
by PIX
$18.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For industrial drives such as pumps, generators, ball-mills, crushers and compressors
Category: V-Belts
PIX X'SET V-Belt, Inside Circumference: 49 in, Manufacturing Range: 15 to 359 in, 51 in Length, 1/2 in Width, 5/16 in Thickness, Wrapped Construction, Belt Section: 4L, Rubber, Black, -18 to 80 deg C
| Belt Section | 4L |
|---|---|
| Color | Black |
| Construction | Wrapped |
| Inside Circumference | 49in |
| Length | 51 |
| Manufacturing Range | 15 to 359in |
| Material | Rubber |
| Temperature Rating | -18 to 80deg C |
| Thickness | 5/16in |
| Width | 1/2 |
| Brand | PIX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2800 |
| UPC | 848756002530 |
| MPN | A49/4L510 |

Log In